Skip to content Skip to footer

Jak rozmawiać z dzieckiem? 5 porad

Jak rozmawiać z dzieckiem, żeby czuło się wysłuchane i kochane? Niezwykle ważne jest, żeby Twój podopieczny czuł się wysłuchany. Buduje to więź między Wami i pozwala mu lepiej się rozwijać. Dzieci z pieczy adopcyjnej często mierzą się z wieloma problemami i traumami — kluczem do ich zrozumienia jest ukształtowanie relacji opartej na zaufaniu i… uważnym słuchaniu.

 

Chcesz wiedzieć, jak sprawić, żeby Twoja pociecha wiedziała, że może na Ciebie liczyć i chciała opowiadać Ci o swoich emocjach? Mamy 5 wskazówek, które mogą pomóc!

 

Na początku zadaj sobie pytanie, w jaki sposób rozmawiasz z najbliższymi. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z przebiegu naszych interakcji. Bardzo trudno jest obiektywnie ocenić sytuację i obserwować swoje działania. Spróbuj wyobrazić sobie, że nagrywasz te dialogi i odtwarzasz je w głowie, analizując swoje zachowanie. Zwróć uwagę na język, jakim mówisz, ton wypowiedzi i jak bardzo jesteś zaangażowany w słuchanie tego, co dziecko ma do powiedzenia. 

Jak Ci poszło? Myślisz, że są rzeczy, nad którymi możesz popracować? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które warto zapamiętać!

 

 

1. Zadawaj otwarte pytanie. 

Spróbuj najpierw zadać sobie pytanie w głowie — jeśli można na nie odpowiedzieć w jednym lub dwóch słowach, zastanów się, jak można zrobić to inaczej. Tym sposobem pozwalasz dziecku rozwinąć wypowiedź i pokazujesz swoją ciekawość.

Zamiast pytać: „Jak było w szkole” zapytaj na przykład: „Co Ci się najbardziej podobało dzisiaj w szkole?” 

 

2. Bądź żywo zainteresowany.

Krótkie, zachęcające komentarze dadzą do zrozumienia, że przykładasz dużą wagę do wypowiedzi młodego człowieka. Kiedy opowiada Ci historie, zadaj dodatkowe pytanie pogłębiające to, co mówi oraz dodawaj zachęty. 

Możesz spróbować takich wyrażeń jak: „Proszę, opowiedz mi więcej o…” lub „O! Aż trudno w to uwierzyć.”

 

3. Uważnie słuchaj — nie musisz podawać rozwiązań.

Czasem wystarczy tylko, a tak naprawdę aż, słuchać. Gdy maluch opowiada o tym co go spotkało, daj mu skończyć — nie zawsze trzeba radzić jak uporać się z kłopotem. Wiemy, że chcesz dobrze, ale najważniejsze jest, że ono czuło się wysłuchane i zrozumiane. Skupiając się tylko na rozwiązaniach problemu pokazujesz, że dialog jest tylko kolejną rzeczą do „odhaczenia z listy”.

 

4. Pytaj o rady.

Dzieci uwielbiają rozwiązywać dorosłe problemy. To moment, kiedy mogą wykazać się kreatywnością i czują się pomocne. Podziel się z brzdącem kwestią, która zaprzątała Ci głowę podczas codziennej rutyny. Zastanawiałeś się, na co mógłbyś pójść do kina albo nie wiesz, jak przestać szukać kluczy po całym mieszkaniu. Zapytaj o radę i uważnie wysłuchaj jakie rozwiązanie zaproponuje Ci młody człowiek. 

 

5. Poświęć rozmowie sto procent uwagi. 

Żyjemy w nieustannym biegu, ale to nie jest powód, żeby konwersować z dzieckiem, patrząc w telefon, telewizor czy gazetę. W ten sposób dajesz mu do zrozumienia, że przeszkadza Ci w Twoich zajęciach. Wyłącz i odłóż wszystkie urządzenia. Pokaż, że to, co ono ma do powiedzenia, jest najważniejsze. Uważne słuchanie to trudna sztuka i warto poświęcić czas, na nauczenie się jak rozmawiać z dzieckiem, żeby czuło się zrozumiane. Każdy młody człowiek jest inny i ma inne potrzeby. Zbudowanie wartościowej relacji opartej na zaufaniu z dzieckiem z pieczy adopcyjnej to duże wyzwanie. Pamiętaj, że tylko poznając uczucia swojej pociechy, jesteś w stanie odpowiedzieć na jej potrzeby.

O nas

Holistyczna opieka więzi rodzinnych – diagnozy (psychologiczne, pedagogiczne), szkolenia, warsztaty dla dzieci i rodzin.

al. Wojska Polskiego 78, Szczecin

Fundacja Mam Dom ©. All Rights Reserved. Designed by Desigo