Skip to content Skip to footer

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności — to święto ustanowione, żeby zwrócić uwagę na znaczenie niesienia pomocy ludziom i aktywności na rzecz społeczności lokalnej. Dzień obchodzony jest 5 września i został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Czym zajmują się organizacje charytatywne? 

Głównym celem organizacji dobroczynnych jest, ogólnie mówiąc, filantropia i poprawa życia społeczności. Podejmują one wysiłki związane z edukacją, pomocą i wsparciem, które służą dobru ogółu i interesowi publicznemu.

Filantropia to słowo pochodzące z greckiego oznaczające formę altruizmu, która skupia się na prywatnych wysiłkach celem poprawienia jakości życia i służących dobru ogółu.

Termin dosłownie można przetłumaczyć na „miłość do ludzi”. Pochodzi od złożenia dwóch słów: phil — miłość  oraz anthrōpos — gatunek ludzki.

 

Ważne, żeby pamiętać o 

Wsparcie działalności charytatywnej, często kojarzy się z przekazywaniem datków finansowych. To prawda, że środki i fundusze na działania są niezmiernie istotne, niemniej jednak bez osób, które poświęcają swój czas, pomoc nie trafiłaby do potrzebujących. Dlatego tak istotne jest niesienie bezinteresownej pomocy, w różnych jej formach, na przykład podczas wolontariatu. Wspomaganie organizacji poprzez ofiarowanie swojego czasu, pracy i wysiłku czyni wiele dobra i warto zdać sobie sprawę ile jest różnych sposobów pomocy drugiemu człowiekowi. 

 

Wolontariat

Praca na rzecz społeczeństwa to sposób na uczestniczenie w życiu, niesienie pomocy, ale też, w bardziej egocentrycznym wymiarze, pozwala na samorealizację i podniesienie jakości również swojego życia. 

Można znaleźć wiele definicji wolontariatu. To słowo jest inaczej odbierane przez różne grupy wiekowe. Naszym zdaniem uśredniona definicja, którą można znaleźć na Portalu Organizacji Pozarządowych dobrze oddaje istotę tego zagadnienia i jest najprostszą z nich.

Wolontariat to nieodpłatna pomoc świadczona na rzecz innych ludzi pozostających w potrzebie.

 

 

Jak można pomóc drugiemu człowiekowi?

Często słyszy się, że ktoś chciałby pomóc, ale nie wie jak to zrobić. Przede wszystkim, warto pomyśleć nad zmianą w świadomości i zastanowić się nad codziennymi nawykami. Czasem wystarczy dodać małą rzecz, żeby wywołać uśmiech na czyjejś twarzy.

Co można zrobić?

  •  Zaangażuj się, miej otwarte uszy i oczy na potrzebujących w Twojej okolicy. Pomoc dostarczona konkretnej, potrzebującej osobie jest na wagę złota! 
  • Przekaż swój 1% podatku na wybrany cel dobroczynny.
  • Zrób dobry uczynek — pamiętaj o osobach w najbliższym otoczeniu. Zapytaj starszą sąsiadkę czy nie potrzebuje pomocy w domowych czynnościach. Pamiętaj, że proste sprawy takie jak np. wymiana żarówki, mogą być nieosiągalne dla innych osób. 
  • Wolontariat — Poświęć czas na wolontariat w organizacji charytatywnej. Wykorzystaj swoje mocne strony. Dopasuj rodzaj pomocy do swoich umiejętności lub znajdź taką formę, które pozwoli rozwinąć nowe. 
  • Zmień myślenie — to najważniejszy punkt. Ubrania, których nie potrzebujesz mogą zyskać drugie życie, a jedzenie, którego przygotowałeś za dużo zamiast do śmietnika może trafić do jadłodzielni i sprawić komuś dużo radości. Lubisz chodzić na spacery? Świetnie, rozważ wzięcie psa ze schroniska ze sobą, Twój towarzysz na pewno się ucieszy, że zazna nieco wolności. To małe rzeczy, na które stać każdego z nas, a jeśli wszyscy się zaangażujemy świat będzie lepszym miejscem.

 

Na koniec chcielibyśmy podzielić się z Wami cytatem, który dobrze opisuje ideę, którą staramy się przekazać.

 

„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” ~ Robert Baden-Powell

 

 

Źródła:
https://publicystyka.ngo.pl/jak-rozumiemy-wolontariat
https://en.wikipedia.org/wiki/Philanthropy#Europe

Dodaj komentarz

O nas

Holistyczna opieka więzi rodzinnych – diagnozy (psychologiczne, pedagogiczne), szkolenia, warsztaty dla dzieci i rodzin.

al. Wojska Polskiego 78, Szczecin

Fundacja Mam Dom ©. All Rights Reserved. Designed by Desigo