Skip to content Skip to footer

Dzień wyznawania miłości

Dzień Wyznawania Miłości — to święto ustanowione, żeby zwrócić uwagę na to, jak istotne jest komunikowanie uczuć i uważne obserwowanie emocji ludzi w naszym otoczeniu. Okazywanie sympatii jest fundamentem udanej relacji. Niezależnie czy jest to romantyczny związek dwojga ludzi, czy więź łącząca rodzica i dziecko.

Z naszego artykułu dowiesz się, jak i dlaczego warto mówić to, co czujemy.

 

Czym jest miłość?

Miłość trudno jednoznacznie zdefiniować, ponieważ przybiera różne formy i kształty, a specjaliści z różnych dziedzin postrzegają ją inaczej. Naukowcy badający to uczucie, zwykle zajmują się takimi obszarami jak: psychologia, socjologia, religioznawstwo i filozofia. W większości encyklopedycznych definicji i słowników w treści wyjaśnienia pojawia się słowo więź.

SJP PWN mówi o: głębokim uczuciu, któremu towarzyszy pożądanie, ale też o silnej więzi, jaka łączy ludzi bliskich.

 

Właśnie na tym drugim aspekcie skupia się ten artykuł.

 

8 rodzajów miłości wg Greków.

Już w starożytności Grecy wyszczególnili i opisali 8 typów miłości. Są to:

  1. Philia — miłość braterska łącząca przyjaciół.

  2. Eros — miłość cielesna napędzana pożądaniem.

  3. Mania — toksyczna forma miłości często występuje wraz z chorobliwą zazdrością i obsesją.

  4. Philautia — miłość do samego siebie, z rozgraniczeniem na pozytywną i negatywną wersję tego uczucia.

  5. Pragma — miłość odczuwana po spędzeniu wielu lat razem, odłączona od fizyczności, a skupiona na trosce i zrozumieniu.

  6. Ludus — miłość, jaka tworzy się między parami w okresie zauroczenia — najlepiej opisze ją znane powiedzenie „czuć motyle w brzuchu”.

  7. Storge — miłość rodzinna pełna przywiązania i wzajemnej troski.

  8. Agape — przez Greków uznana za najczystszy wymiar miłości. Dotyczy tylko sfery duchowej i jest bezinteresowna i bezgraniczna.

 

 

 

 

Jakie są sposoby okazywania uczuć?

Nie ma uniwersalnego sposobu na okazywanie miłości. Każdy z nas ma nieco inny „język”, w którym komunikuje swoje uczucia. Wydana w 1992 r. Bestsellerowa książka Gary’ego Chapmana mówi o 5 różnych językach miłości. Wg Chapmana są to:

  • Słowa uznania (komplementy)

  • Wartościowy czas spędzony razem, czyli poświęceniu partnerowi sto procent uwagi

  • Uczynki, czyli odciążenie osoby z obowiązków, drobna pomoc i zrobienie czegoś miłego

  • Dotyk, odnosi się do nieseksualnego, fizycznego okazywania troski, obecności i wsparcia poprzez dotyk

  • Prezenty, chodzi o małe symboliczne gesty pokazujące zaangażowanie i pamięć o drugiej osobie.

Badania pokazują, że każdy człowiek skupia się na którymś z 5 wymienionych wyżej wariantów. Wg Chapmana, mamy jeden przewodni i jeden dodatkowy kanał wyrażania uczuć.



Jak okazywać uczucia?

 

Uważnie obserwując i zdobywając wiedzę na temat osoby darzonej przez nas uczuciem, można dopasować sposób wyrazu sympatii do języka miłości bliskiej osoby. Dobrym pomysłem jest zakomunikowanie bliskim co lubimy i jak można sprawić, że będziemy czuć się kochani.

 

Dla wszystkich z podanych kanałów przygotowaliśmy kilka przykładów jak okazywać uczucie.

 

  • Słowa uznania — dla takiej osoby słowa są ważniejsze niż czyny. Mów często, o tym, że ją kochasz i staraj się przekazać to w różnej formie. Mogą to być listy skierowane do ukochanej osoby albo karteczki z miłymi słowami zostawione tak, żeby mogła je znaleźć. Dzieciom często mów miłe słowa, okazuj dumę i przypominaj, że je kochasz.

 

  • Wartościowy czas spędzony razem — zróbcie coś wspólnie, spędźcie ze sobą miło czas bez rozpraszaczy. Odłóż telefon i poświęć dziecku sto procent uwagi. Pokaż, że słuchasz i zabierz je w to miejsce, o którym bez przerwy mówi od miesięcy.

  • Uczynki — zrób zakupy, które miała zrobić ukochana osoba. Przynieś poranną kawę do łóżka lub cokolwiek innego co sprawi mu przyjemność. Możesz pomyśleć, jaka jest ulubiona potrawa Twojego dziecka i zaznaczyć, że jest przygotowana specjalnie dla niego.

  • Fizyczny dotyk — przytulanie, głaskanie, masaż, wszystkie te sposoby są świetne żeby dotykiem powiedzieć „kocham cię”.

  • Prezenty — nie muszą to być duże rzeczy. Kupienie ulubionych słodyczy przy okazji zakupów albo przygotowanie czegoś ekstra na rocznicę. Upominek w postaci nowego piórnika dla dziecka na początek roku szkolnego powie mu o uczuciu, którym je darzysz i doda otuchy przed stresującym dniem.

 

Oczywiście, to Ty znasz swoich bliskich najlepiej. Wiesz co sprawi im maksimum przyjemności, miej to na uwadze i dopasuj sposób powiedzenia “kocham cię” do ich języka.

 

Źródła: https://sjp.pwn.pl/sjp/milosc;2483508.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_words_for_love

https://www.uagc.edu/blog/the-psychology-behind-the-5-love-languages

 

Dodaj komentarz

O nas

Holistyczna opieka więzi rodzinnych – diagnozy (psychologiczne, pedagogiczne), szkolenia, warsztaty dla dzieci i rodzin.

al. Wojska Polskiego 78, Szczecin

Fundacja Mam Dom ©. All Rights Reserved. Designed by Desigo