Skip to content Skip to footer

Dzień miłośników książek – 5 korzyści z czytania

Święto Miłośników Książek to przypadające na 9 sierpnia święto celebrujące czytanie i kolekcjonowanie książek. Obchody święta to gratka dla wszystkich bibliofili, tego dnia najlepiej odprężyć się w swoim ulubionym miejscu do czytania i pogrążyć się w lekturze. Przygotowaliśmy dla Was artykuł podkreślający 5 korzyści, które daje czytanie książek.

Bibliofil — z greckiego, połączenie słów biblos (książka) i phileo (kocham). Bibliofil to znawca, miłośnik i kolekcjoner książek.

Powszechnie wiadomo, że książki rozwijają wyobraźnię i wiedzę, ale czy wiedziałeś, że…

 


5 Korzyści, płynących z czytelnictwa: 

  1. Redukcja stresu.

Wg badań przeprowadzonych na Uniwersytecie of Sussex czytanie jest lepszym i szybszym sposobem na pozbycie się napięcia niż spacer lub odpoczynek z kubkiem ciepłej herbaty. Badanie pokazało, że już 6 minut spędzonych na lekturze pomaga ukoić nerwy, rozluźnić mięśnie i spowolnić bicie serca. W opracowaniu czytanie wypadło najlepiej z wszystkich aktywności — redukując poziom stresu aż o 68%. Jeden z naukowców stwierdził nawet, 

że nie da się bardziej zrelaksować niż podczas czytania!

  1. Spowalnia starzenie się mózgu.

Amerykański National Institute of Aging zaleca czytanie książek i magazynów, jako sposób na utrzymanie dobrej kondycji mózgu. Badania pokazują, że seniorzy, którzy czytają i rozwiązują zadania matematyczne każdego dnia, znacząco poprawiają swoje.funkcje kognitywne.

Badania pokazują również, że osoby, które przez całe życie dostarczają do swojego mózgu bodźców w postaci tekstu, mają mniejszą szansę na rozwój demencji.

  1. Poprawia jakość snu.


Wielu lekarzy zaleca czytanie, jako część wieczornej rutyny. Dla pacjentów, którzy mają problem ze snem doktorzy sugerują, żeby czytać poza łóżkiem i wybrać drukowaną książkę, zamiast czytnika, chyba że mamy urządzenie, który nie emituje niebieskiego światła.

  1. Może nawet pomóc żyć dłużej!

Długoterminowe badania nad zdrowiem przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 3635 osób pokazały, że czytelnicy książek żyli około 2 lata dłużej niż osoby, które nie czytały wcale, lub sięgały tylko po gazety. Badania prowadzone były przez 12 lat przez naukowców z Uniwersytetu Yale. Stwierdzono również, że osoby, które czytają co najmniej trzy i pół godziny każdego tygodnia mają 23% większe szanse, żyć dłużej niż ci, którzy nie czytają!

  1. Rozwija słownictwo

Wg danych z 2019 r. Aż 69% pracodawców chce zatrudniać osoby posiadające tak zwane umiejętności miękkie — zdolność komunikacji i pracy w zespole. Czytanie jest najlepszym sposobem na zwiększenie zasobu słownictwa, który później pomaga lepiej się komunikować i precyzyjniej wyrażać swoje myśli.

Badania pokazują, że osoby, które zaczęły czytać w młodym wieku stopniowo rozwijają zasób słownictwa — który w przyszłości może pozytywnie wpłynąć na wiele aspektów ich życia, od aplikowania do wymarzonej pracy, przez lepsze wyniki na studiach, aż po łatwiejsze zdobywanie kontaktów.

Podsumowując, czytanie polepsza wiele obszarów życia i wpływa na:

-redukcje stresu

-redukcje napięcia mięśniowego

-jakość snu

-spowalnia starzenie mózgu

-może przedłużyć życie

-rozwija słownictwo

-tworzy połączenie nerwowe

Z okazji Święta Miłośników Książek — mamy 15% zniżkę na wszystkie książki w sklepie fundacji. A do korzyści płynących z czytania, możemy dołożyć jeszcze jedną — zysk ze sprzedaży przeznaczany jest na działania fundacji! Zrób coś dobrego dla siebie i innych!

Promocja trwa od 09.08.2022 do 11.08.2022.

O nas

Holistyczna opieka więzi rodzinnych – diagnozy (psychologiczne, pedagogiczne), szkolenia, warsztaty dla dzieci i rodzin.

al. Wojska Polskiego 78, Szczecin

Fundacja Mam Dom ©. All Rights Reserved. Designed by Desigo