Skip to content Skip to footer

7 gier i zabaw dla Ciebie i Twojego dziecka

W świecie przesiąkniętym technologią oderwanie się od ekranu i zagranie w klasyczną grę jest miłą odmianą. Analogowe zabawy to świetny sposób na zmniejszenie stresu a dobrze dobrana gra będzie doskonałym sposobem na naukę. Ponadto, rozwijają one kreatywność, spostrzegawczość, pamięć i koncentracje — elementy niezbędne w późniejszym życiu. Gry planszowe, towarzyskie czy zabawy na dworze, które Ty pamiętasz z dzieciństwa pomogą zbudować więź z dzieckiem i stworzyć wiele barwnych, wspólnych wspomnień.
Jeśli nie masz pomysłu w co możesz pobawić się ze swoją pociechą, nie przejmuj się. Przychodzimy z pomocą!
Zobacz jakie gry i zabawy dla dzieci skradły nasze serca. Oto nasze TOP 7.


1. Jenga — znana i uwielbiana gra z drewnianych klocków. Ta niezwykle wciągająca rozgrywka składa się z drewnianych elementów ułożonych w wieżę. Zadaniem jest wyciąganie klocków z budowali i układanie ich na szczycie, tak by konstrukcja się nie zawaliła. Każdy kolejny gracz ma twardszy orzech do zgryzienia a emocje rosną w zawrotnym tempie. Ta propozycja rozwija refleks i dostarcza mnóstwa wrażeń.

2. Recyklingowe królestwo — proekologiczna zabawa wykorzystująca materiały zwykle lądujące w koszu na śmieci. Wieże z rolek po papierze toaletowym, papierowe zamki z murami z patyczków po lodach, wszystko udekorowane kolorowymi ozdobami i wyklejankami z niepotrzebnego już kartonu. Przygotowanie tej zabawy wymaga trochę planowania, ale zapewniamy, że warto! Można wprowadzić element rywalizacji organizując konkurs na najwyższą budowlę. Gra rozwija kreatywność i zdolności manualne oraz dzięki niej można przekazać informacje na temat dbania o środowisko.

3. Puzzle — ta znana wszystkim układanka ma wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju dzieci. Jak pokazują badania składanie puzzli pozytywnie wpływa na pamięć krótkotrwałą i rozwiązywanie problemów. Jest świetną propozycją dla dzieci w każdym wieku, a dorośli też znajdą coś dla siebie!
4. Poszukiwanie skarbu/podchody — maluchy uwielbiają odnajdywanie przeróżnych przedmiotów, przygotuj dla nich grę — najlepiej z nagrodą na końcu. Po prostu zapisz wskazówki na kartkach papieru i umieść w różnych miejscach. Wykorzystaj charakterystyczne punkty w domu lub na zewnątrz takie jak lodówka, pralka, ławka, fontanna itd. Wręcz pierwszą wskazówkę i gotowe! Gra świetnie wpływa na rozwiązywanie problemów i logiczne wnioskowanie. Zabawę możesz zorganizować dla większej liczby uczestników — wtedy doskonale rozwinie umiejętności współpracy.
5. Gorący ziemniak — świetna gra, którą możesz stworzyć samemu. Zapisz pytania na kartce, w zależności od celu gry mogą to być zadania sprawdzajace wiedzę,bazujące na rozwiązaniu równania, lub skupiać się tylko na skojarzeniach. Zasady są proste. Wszyscy uczestnicy siedzą w kółku i przekazują sobie dowolny obiekt np. piłeczkę. Gracze podają dalej gorącego ziemniaka, w momencie gdy odpowiedzą na pytanie. Czas rozgrywki wyznacza przyjemna piosenka. Gdy muzyka ustaje osoba z przedmiotem w ręce odpada. Gra ćwiczy refleks i umiejętność szybkiego formułowania myśli.
6.Malowanie kredą — twórcze zajęcie, do którego potrzeba tylko kilku kawałków kolorowej kredy i niedużej przestrzeni na chodniku. Pozwól dziecku poćwiczyć kreatywne mięśnie i daj pełną dowolność w tworzeniu rysunków. Ta zabawa to też doskonały sposób na integrację sensoryczną, dzięki niej maluch może poznać różne struktury, poćwiczyć motorykę małą i koncentrację.
7. Zabawa w Hollywood — stwórzcie wspólnie film. Zaproś dzieci do napisania scenariusza, następnie wcielcie się w gwiazdy kina błyszcząc przed kamerą i na krzesełku reżysera. Wspólnie wymyślcie fabułę i opracujcie przebrania. Nakręćcie film a na koniec złóżcie wszystkie ujęcia razem i cieszcie się domową produkcją! Nie zapomnijcie o wielkie premierze na salonach własnego salonu. Jest to doskonały sposób na rozwinięcie twórczego myślenia, trening pamięci i wytrwałości, a dodatkowo zostanie Wam świetna pamiątka!

Kolejny pomysł, który dla Was przygotowaliśmy to „Droga do domu”, czyli pierwsza w Polsce gra o adopcji. Przeznaczona jest dla WSZYSTKICH, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o emocjach i procesie adopcyjnym. Fabuła zabiera uczestników na wyprawę przez las, podczas której mogą poznać różne formy pieczy zastępczej, rozwiązać ciekawe zagadki i poszerzyć wiedzę na temat ekologii. Pamiętajcie, że kupując grę wspieracie naszych podopiecznych i działania Fundacji.

Dodaj komentarz

O nas

Holistyczna opieka więzi rodzinnych – diagnozy (psychologiczne, pedagogiczne), szkolenia, warsztaty dla dzieci i rodzin.

al. Wojska Polskiego 78, Szczecin

Fundacja Mam Dom ©. All Rights Reserved. Designed by Desigo