Skip to content Skip to footer

7 ciekawych książek o adopcji

Niedawno w artykule na naszym blogu (kliknij, aby przeczytać) opisywaliśmy korzyści, które płyną z czytania.

Pozostajemy w dziedzinie czytelnictwa i dzisiaj chcemy pomówić o książkach poruszających temat adopcji. 

 

Zobacz naszą listę przedstawiającą 7 ciekawych książek o adopcji.

 

1. „Wieża z klocków” – Katarzyna Kotowska, wyd. Media Rodzina.

Książka opowiada o trudnych emocjach towarzyszących bezskutecznym staraniom o dziecko, podjęciu decyzji o adopcji i więzi tworzącej się między rodzicami a dzieckiem z pieczy zastępczej. Autorka opisuje historię małego Piotrusia i jego nowych rodziców — siebie i wspierającego męża. „Wieża z klocków” to zapis przeżyć i emocji towarzyszących przysposobieniu dziecka w postaci szczerego i poruszającego żywego świadectwa.

 

2. „Jeż” – Katarzyna Kotowska, wyd. Egmont Polska. Opowieść o miłości, która potrafi przeciwstawić się trudom i przeciwnościom. Autorka swoją lekturę kieruje do dzieci i młodzieży a „Jeż” znalazł się na liście Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży. 
Głównym bohaterem tej pozycji jest tytułowy jeż — chłopiec, który z sierocińca trafił do domu, do małżeństwa, które długo czekało na dziecko. Najeżony kolcami nieufności z czasem coraz bardziej oswaja się i związuje z nową rodziną. Przepełniona emocjami książka doskonale opisuje towarzyszące adopcji uczucia. Zdecydowanie NIE  tylko dla młodych.

 

3. „Zranione dzieci, uzdrawiające domy. Wychowanie dzieci dotkniętych traumą w rodzinach adopcyjnych i zastępczych” — Schooler J.E., Smalley B.K., Calahan T.J., wyd. MRaciniewski Services.

To książka z zakresu problematyki wychowania straumatyzowanych dzieci, które przebywały w ośrodkach adopcyjnych i rodzinach zastępczych. Publikacja zapewnia konkretne rozwiązania pomocne w wychowywaniu zranionego dziecka. „Zranione dzieci, uzdrawiające domy…” to odpowiedź na pytania rodziców, którzy często nie potrafią zrozumieć, dlaczego ich pociecha zachowuje się w określony sposób. Książka konfrontuje oczekiwania kandydatów na rodziców adopcyjnych z naturą skrzywdzonych dzieci, pokazując drogę do rozwiązań problemów z tego wynikających.

4. „Wychowanie zranionego dziecka. Pomoc rodzinom adopcyjnym w zdrowieniu i rozwoju” — Gregory C. Keck, Regina M. Kupecky, wyd. M.Raciniewski Services.

To poradnik napisany przez amerykańskich psychoterapeutów, którzy w swojej pracy zawodowej skupiają się na pomocy rodzinom adopcyjnym. Książką w przystępny sposób opisuje problemy, wyjaśnia ich podłoże i podaje konkretne rozwiązania, jak sobie z nimi poradzić. Autorzy, przytaczając sytuacje, pozwalają rodzicom, wczuć się w emocje dziecka i spojrzeć na świat oczami młodego człowieka.

 

5. „Kompendium wiedzy o adopcji. Narodziny miłości” — e-book — Aleksandra Gromelska

E-book, który jest przewodnikiem i mapą opisującą jak poruszać się w procesie adopcyjnym. Jest to praktyczny poradnik, skupia się na technicznych kwestiach, rozjaśnia tematy związane z formalnościami i napisany jest na podstawie doświadczeń kilkuset par, które zdecydowały się na adopcje. Ponadto książka zawiera spis ciekawych źródeł dotykających tematu adopcji takich jak: blogi, podcasty i grupy na Facebooku. Do e-booka dołączony jest spis wszystkich Ośrodków Adopcyjnych w Polsce wraz z danymi kontaktowymi.

 

6. „Zaburzenia przywiązania u dzieci i młodzieży. Poradnik dla terapeutów, opiekunów i pedagogów” – Chris Taylor, wyd. GWP

 

Książka to zapis praktycznej wiedzy i źródło informacji potrzebnych osobom opiekujących się dziećmi, które doświadczyły traum. Kierowana do osób sprawujących opiekę nad tymi młodymi ludźmi, ale również do specjalistów — pedagogów i terapeutów. Autor przedstawia i wyjaśnia pojęcia związane z przywiązaniem i opisuje jego style. Wymienia konkretne metody terapii behawioralnej i pomaga zrozumieć wpływ zaburzeń przywiązania na proces dojrzewania. Poradnik pomaga posiąść praktyczne umiejętności, które przyczyniają się, do zbudowania wspierającego otoczenia dla dziecka.

 

7. „Mój przyjaciel urodził się inaczej” — e-book — Joanna Kawałko

 

„[…] Jednak pewnego dnia okazało się, że jest coś, co nas odróżnia! Urodziliśmy się inaczej. Czarek powiedział: No, wiesz, ty byłeś w brzuszku u swojej mamy, a ja byłem u mojej w serduszku”.

 

Książka „Mój przyjaciel urodził się inaczej” spełnia funkcje bajki psychoedukacyjnej. Dziecko, którego dotyczy tematyka adopcji oraz inni czytelnicy mają okazję poszerzyć samoświadomość, oraz zdobyć wiedzę na temat przysposobienia. Książeczka uczy tolerancji oraz zrozumienia dla różnorodnych form rodzicielstwa.

O swoim spojrzeniu na adopcję opowiada Czarek – chłopiec, który został adoptowany oraz Tosiek – kolega Czarka. Książeczka zakończona jest częścią dla dorosłych – historią pewnej adopcji. O swoim synku zwanym „Słoneczko” i córce zwanej „Gwiazdeczką” opowiada Iga – adopcyjna mama. Czytelnik ma szansę dowiedzieć się, jak z jej perspektywy wyglądał czas przygotowywania się do adopcji, oczekiwania, przysposobienia dzieci, początków życia ich nowej rodziny oraz tego, jak wygląda ono obecnie.

Bajeczka przeznaczona jest dla dzieci z rodzin adopcyjnych, ich rodziców, specjalistów oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką adopcji.

„I to jest miłość, bo miłość rodzi się w sercu, nie w brzuszku”.

Książkę „Mój przyjaciel urodził się inaczej” możesz kupić w naszym sklepie. Zyski ze sprzedaży e-booka przeznaczane są na pomoc naszym podopiecznym.

https://www.mamdom.org/produkt/ksiazka-moj-przyjaciel-urodzil-sie-inaczej/

Dodaj komentarz

O nas

Holistyczna opieka więzi rodzinnych – diagnozy (psychologiczne, pedagogiczne), szkolenia, warsztaty dla dzieci i rodzin.

al. Wojska Polskiego 78, Szczecin

Fundacja Mam Dom ©. All Rights Reserved. Designed by Desigo