Skip to content Skip to footer

NASZE WYDAWNICTWA 

 

Książki dostępne są w siedzibie Fundacji przy ulicy Wojska Polskiego 78 w Szczecinie oraz drogą pocztową po złożeniu zamówienia telefonicznie lub mailowo.

Na tą chwilę zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą:

  • Mój przyjaciel urodził się inaczej

aut. Joanna Kawałko

ilustr. Grażyna Kordos

2014

„(…) Jednak pewnego dnia okazało się, że jest coś, co nas odróżnia! Urodziliśmy się inaczej. Czarek powiedział: No, wiesz, ty byłeś w brzuszku u swojej mamy, a ja byłem u mojej w serduszku”.

Książeczka „Mój przyjaciel urodził się inaczej” spełnia funkcje bajki psychoedukacyjnej. Dziecko, którego dotyczy tematyka adopcji oraz inni czytelnicy mają okazję poszerzyć samoświadomość oraz zdobyć wiedzę na temat przysposobienia. Książeczka uczy tolerancji oraz zrozumienia dla różnorodnych form rodzicielstwa.

O swoim spojrzeniu na adopcję opowiada Czarek – chłopiec, który został adoptowany oraz Tosiek – kolega Czarka. Książeczka zakończona jest częścią dla dorosłych – historią pewnej adopcji. O swoim synku zwanym „Słoneczko” i córce zwanej „Gwiazdeczką” opowiada Iga – adopcyjna mama. Czytelnik ma szansę dowiedzieć się, jak z jej perspektywy wyglądał czas przygotowywania się do adopcji, oczekiwania, przysposobienia dzieci, początków życia ich nowej rodziny oraz tego, jak wygląda ono obecnie.

Bajeczka przeznaczona jest dla dzieci z rodzin adopcyjnych, ich rodziców, specjalistów oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką adopcji.

„I to jest miłość, bo miłość rodzi się w sercu, nie w brzuszku”.




  • Niewidzialny Przyjaciel

aut. Maria Kożuchowska

ilustr. Kamila Dąbrowska

2014

„(…) Tomek siedział nad rzeką zupełnie sam. I do tego po jego policzku płynęły łzy. Jedna za drugą, aż można było usłyszeć cichutkie: kap, kap, kap. Tomek sprawdził czubkiem języka – jak zwykle były słone. Czy łzy zawsze są słone? A może, gdy się płacze ze szczęścia łzy mają jakiś inny smak? Ale tego Tomek nie wiedział, ponieważ jeszcze nigdy nie płakał ze szczęścia(…)”.

„Niewidzialny Przyjaciel” spełnia funkcje bajki terapeutycznej. Uwalnia od lęku poprzez oswojenie dziecka z sytuacją postrzeganą jako zagrażająca. Sprzyja lepszemu zrozumieniu rzeczywistości dziecka z dysfunkcyjnej rodziny, wyzwala emocje oraz uczy, jak sobie z nimi poradzić. Nazywa to, co do tej pory jako nienazwane budziło lęk i poczucie niezrozumienia. Modeluje zachowania dziecka. Poprzez takie oddziaływania książka staje się nieocenionym źródłem wsparcia dla dziecka.

„Niewidzialny Przyjaciel” jest bajką terapeutyczną opowiadającą o chłopcu, który trafia doDomu Dziecka. Historia Tomka jest historią wielu dzieci. Opisuje wydarzenia z domu rodzinnego, problem alkoholizmu w rodzinie oraz trudne emocje dziecka, które są jego skutkiem. Strach, niepewność, wstyd, bezsilność i nadzieja zostają nazwane, a ich przyczyna staje się określona. Sprzyja to odnalezieniu się w świecie własnych, skomplikowanych emocji. Dziecko może poczuć się zrozumiane przez innych, co niesie mu ulgę. Już nie tylko ono zmaga się z tak trudnymi przeżyciami. Uświadamia sobie, że są dzieci, których życie potoczyło się podobnie.

Książka zahacza o tematykę roli szkoły, przyjaźni, miłości do rodziców. Opisuje to, co dzieje się w życiu Tomka zanim trafia do placówki – jego rozterki, dylematy, smutki, ale także chwile pełne szczęścia. Przedstawiony jest także moment, w którym Tomek jedzie do Domu Dziecka oraz pierwsze jego dni tam spędzone. Na szczęście w tych trudnych czasach Tomkowi towarzyszy Wojtek. Zostaje on jego najlepszym – i jak się okazuje niewidzialnym –przyjacielem. Staje się dla niego wzorem do naśladowania oraz źródłem wiedzy o emocjach i wydarzeniach życiowych, które spotykają Tomka. To właśnie on wyjaśnia Tomkowi, że problemy, jakie stały się udziałem jego rodziny, nie są absolutnie winą dziecka, ani też nie może ono w żaden sposób wpłynąć na ich rozwiązanie. Jest to zadanie dorosłych. Odciąża go w ten sposób z poczucia winy. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wiele dzieci czuje się winnymi rodzinnych problemów. Myślą także, że, gdy będą grzeczne, posłuszne i doskonałe, problemy rodziców zakończą się. Wojtek wyjaśnia także Tomkowi, skąd biorą się różne emocje i jak się z nimi zmierzyć. Doradza, w jaki sposób można sobie pomóc i gdzie tej pomocy szukać. Dzięki temu bezradność zmienia się w poczucie kompetencji i sprawstwa, lęk w odwagę, niepewność w zrozumienie, a rozpacz w nadzieję. To wszystko sprawia, że Wojtek jest wyjątkowym przyjacielem. Tylko dlaczego jest niewidzialny? O tym czytelnicy muszą przekonać się sami.

Bajkę polecamy do czytania dzieciom, które znalazły się w placówkach opiekuńczo – wychowawczych różnego typu oraz innych formach opieki zastępczej oraz tym, których dotknął problem wychowywania się w rodzinach dysfunkcyjnych. Może stać się pomocą dla nich, a także źródłem wiedzy dla osób, które z nimi pracują.


  • Księga Adoptowanego Dziecka

aut. Magdalena Modlibowska

2015

„Księga Adoptowanego Dziecka to pierwszy na polskim rynku album, w którym przyszli i aktualni rodzice adopcyjni będą mogli opisywać swoją historię stania się rodzicami. Mogą przekazać swoje motywacje, swoje emocje; wklejać pamiątki, zdjęcia i w ten sposób przygotowywać pierwszy prezent dla nowego członka rodziny.

Prezent, który zostanie z dzieckiem na całe życie.„To buduje tożsamość dziecka, rodziców, rodziny. Dla dziecka adoptowanego dodatkowo szczególne znaczenie ma poczucie, że było wyczekiwane, że ktoś starał się, aby zostać JEGO i tylko JEGO rodzicem”- mówi autorka Magdalena Modlibowska

 

Księga Adoptowanego Dziecka, to wyjątkowy dar dla dziecka. Album ten, jako element tworzenia historii dziecka i rodziny, zostanie z dzieckiem na zawsze, by mogły z niego korzystać nawet późniejsze pokolenia. Księga jest wyjątkową pomocą w budowaniu odpowiedzi na nieuniknione pytania dziecka adopcyjnego: kim jestem? To propozycja dla wszystkich, którzy ten moment chcą ułatwić i sobie i swojemu dziecku.”

O nas

Holistyczna opieka więzi rodzinnych – diagnozy (psychologiczne, pedagogiczne), szkolenia, warsztaty dla dzieci i rodzin.

al. Wojska Polskiego 78, Szczecin

Fundacja Mam Dom ©. All Rights Reserved. Designed by Desigo